• نمایش صفحه شماره 1
 • موقعيت :
  جمهورى آذربايجان که تقريبا 46 درجه طول جغرافيايى و 39 درجه عرض جغرافيايى واقع شده نسبت به دو جمهورى ارمنستان و گرجستان ، شرقى ترين جمهورى است که منطقه حاشيه جنوبى کوههاى قفقاز را اشغال کرده است . اين کشور که در شرق منطقه قفقاز در کنار سواحل غربى درياى خزر واقع شده ، در جنوب با ايران ، در غرب با ارمنستان و ترکيه و در شمال غرب با گرجستان و در شمال با داغستان روسيه هم مرز است . اين جمهورى مساحتى حدود 86600 کيلومتر مربع داشته که بزرگتر از سريلانکا و هم اندازه کشور پرتغال است .


  عوراض طبيعى
     در نتيجه ناهمورايهاى متناوب ، بارندگى متغيير و آب و هوايى متفاوتى در اين کشور به چشم مى خورد . بيش از 40 درصد از سرزمينهاى پست را شامل مى شود که نيمى از آن در ارتفاع 400 تا 1500 مترى قرار دارد و حدود 10 درصد آن نواحى نيز ارتفاعى بيشتر از 1500 متر دارند .
     زمينهاى پست کورا – ارس که از نام رودخانه و شعبه اصلى آن گرفته شده ، و دشتهاى شيروان ، ميلسکايا و موگان که بخش هاى پست هستند داراى خاک و آب و هواى مشابه مى باشند . مناطق متمايز در قفقاز سفلى دامنه شمال شرقى ، جنوب شرقى ، ارتفاعات آتشفشانى قره باغ و دره رودخانه آکرا مى باشد . تو رفتگى کورا داراى جنگلها و منطقه تالش شامل زمينهاى پست لنکران و کوهستانهاى تالش است . بيش از 200 کوه گل فشان در جنوب شرقى قفقاز ، زمينهاى پست کورا وجود دارد .
     آذربايجان ، پتانسيل بالاى لرزه خيزى به ويژه در دامنه جنوبى قفقاز عليا و بخش هاى جنوبى قفقاز سفلى دارد .

  کوهها :
     تقريبا نيمى از سرزمين آذربايجان کوهستانى بوده و کوههاى معروف آن نيز باباداگ ، بازاديوزيو ، کوه بزداگ و موروداگ مى باشد . کوههاى تالش نيز در جنوب شرق قفقاز در مرز ايران قرار دارد .
     درياچه ها :
     در اين کشور حدود 250 درياچه قرار دارد که بزرگترين آنها گاچيدکابل به مساحت 15.5 کيلومتر مربع و درياچه بيوک شور با مساحت 10.3 کيلومتر مربع باشد . درياچه گايگل واقع در دامنه شمالى رشته کوه موراداغ نيز يکى از زيباترين درياچه هاى اين کشور به شمار مى رود .

  1 2 3
  لینک های مرتبط با این بخش
   خزر شمالى
   خزر ميانى
   خزر جنوبى
   پتانسيل اقتصادى