• نمایش صفحه شماره 1
 • قرقيزستان در قلب آسيا واقع شده، و در سال 1991 از شوروى استقلال يافت. کشورى کوهستانى است و اقتصاد آن بر پايه کشاورزى بنا نهاده شده است. اما در سالهاى اتحاد باشوروى، به تدريج رو به صنعتى شدن نهاد و هم اکنون توليد کننده عمده ماشين آلات صنعتى و برقى مى باشد. توليد قهوه، نيشکر، تنباکو، کتان و فسفات، براى اقتصاد اين کشور اهميت فراوانى دارد. ازمعادن و ذخايرطبيعى قرقيزستان، مى توان از زغال سنگ، مس و آنتيموان نام برد.
     جمهورى قرقيزستان در شمال شرق آسياى مرکزى در ناحيه تيان شان و جنوب خاورى ارتفاعات پامير- آلاى قرار دارد. اين جمهورى از شرق و جنوب شرقى از طريق سلسله جبال کوک شان به چين، از جنوب به وسيله سلسله جبال زاآلسيک-آلاتو و رودخانه چوبه قزاقستان، از جنوب غربى به وسيله قله پسکم و سلسله جبال چاتکال به ازبکستان محدود مى شود.
     مساحت قرقيزستان 500/198 هزار کيلومتر مربع مى باشد که تقريبا به اندازه مجموع مساحت کشورهاى پرتغال، هلند، بلژيک و سوئيس وسعت دارد و از لحاظ مساحت مقام چهارم را در ميان کشورهاى آسياى مرکزى داراست. بيش از 75% اين سرزمين پوشيده از کوههاى برفگير است که در ميان آنها رودخانه ها و آبگيرهاى متعددى به چشم مى خورد. "ايسک" کول بزرگترين و عميق ترين درياچه و "نارين" "تالاس" و "چو" از رودخانه هاى بزرگ اين سرزمين هستند. از ديگر ويژگى هاى طبيعى اين سرزمين زلزله خيز بودن آن است که سابقه زلزله هايى تا 11 درجه ريشتر در آن به ثبت رسيده است.
     آب و هواى قرقيزستان معتدل کوهستانى است که داراى بهار و تابستانى معتدل ولى زمستان هاى سرد و سخت مى باشد. ميانگين درجه حرارت سالانه بين 18 درجه زير صفر تا 40 درجه بالاى صفر مى باشد.
     ميزان بارندگى در سال بستگى ارتفاع مناطق از 100 تا 1000 ميلى متر در نوسان است. زمين در ماههاى ژانويه و فوريه پوشيده از برف است.


  زمين شناسى قرقيزستان


    
  1 2
  لینک های مرتبط با این بخش
   وضعيت ساختارى
   پتانسيل اقتصادى