• نمایش صفحه شماره 1
 •  

  فراخوان مقالات برای اپيزود – مجله علوم بين المللی IUGS

   در نتيجه همکاری فوق العاده و تلاش فراوان چين و هند، عمليات انتشار "اپيزودها" با موفقيت به هند واگذار شده است. حال اپيزودها توسط جامعه زمين شناسی هند منتشر خواهد شد. ويراستار جديد آن، دکتر مودلاپا جايانادا، از هر نوع مقاله علمی ابتکاری و نيز موارد مربوط به علوم و جوامع زمين شناسی استقبال می‌نمايد. جهت ارسال مقالات، يا هر مطلب ديگر، لطفا با دکتر جايانادا تماس بگيريد:

  gsocind@gmail.com

  episodes.editor@gmail.com

  http://www.episodes.org/backissues.htm

   

   سال جهانی سياره زمين - آپديت  IYPE

   در ربع اول 2009، دو کشور ديگر (سريلانکا و آنگولا) کميته ملی IYPE خود را تاسيس نمودند،و بدين ترتيب جمع کل کشورها (شامل کميته‌های محلی آسيای شرق و جنوب شرقى) به هشتاد رسيد. کميته‌های ملی پرسشنامه‌ای درخصوص تاثير فعاليت‌ها و برنامه‌های آتی شان تکميل نمودند.

  پنجمين جلسه هيئت رئيسه  IYPE در 26 ژانويه 2009 در لندن (به ميزبانی سازمان زمين شناسی لندن) برگزار شد. در اين جلسه، تمرکز اصلی بر آينده IYPE بود. پس از مذاکرات بسيار، هيئت رئيسه به اين توافقها رسيد:

  1) کشف راه‌های ايجاد تالارهای جهانی زمين‌شناسى

  2) کشف راه های ايجاد جايگاه جهانی حمايت و ارائه مساعدت‌های‌علوم محيطی يا زيست محيطی به جامعه

  3) ارزيابی اثر کميته های ملی IYPE در کشورهای مربوطه و ايده‌های آن‌ها جهت زندگی با عمر بيشتر

  4) گردآوری حمايت‌های جهانی برای Y. E. S.

  5) کشف راه‌های توسعه جهانی و مستقل سال سياره زمين

   تيم کاربرد علوم  IYPE بنام SITs کار خود را روی کتاب‌های علمی جديد که توسط Springer Verlag as
  IYPE legacy items
  منتشر خواهد شد، ادامه داده است. هشت تا از ده مورد تاييد شده و فقط دو مورد در ليست انتظار است. اولين کتاب در ربع سوم 2009 منتشر می‌شود.

   رويداد IYPE ليزبون، بميزبانی دولت پرتغال، در ليربون، 20 تا 22 نوامبر است که جشن اختتام دوره سه ساله IYPE می‌باشد. و در آن تشکيلات جديد برای دهه  بعدی بر مبنای دستاوردهای IYPE آغاز خواهد شد. کل شريکان و همراهان داخلی دعوت می‌شود تا در جلسه‌ای با مديريت IYPE شرکت نموده و دستاوردها و محصولات خود را در نمايشگاه ويژه ارائه دهند. افزايش اعتبار آن آغاز شده و منصب تخصصی کنگره انتخاب شده است. http://www.yearofplanetearth.org/

   

  IUGS در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها (GGN)

  در آخرين اجلاس برگزار شده در کنفرانس بين المللی يونسکو با موضوع ژئوپارکها 2009 در Osnabrueck، هيئت اداری شبکه جهانی ژئوپارک‌ها تصميم گرفت تا IUGS را دعوت به عضويت در GNN نمايد.

  حضور IUGS در اين هيئت اداری، هيات حاکمه GNN، بطور کامل مطابق با منافع و علايق IUGS در توسعه همکاری با يونسکو (ورای IGCP ، GARS و IYPE) می‌باشد.

  IUGS انتظار دارد که در رشد شبکه جهانی ژئوپارک‌ها ، از طريق مشارکت فعال 121 سازمان و 46 سازمان وابسته خود ، شرکت داشته باشد.

    

  پروژه های جديد پذيرفته شده IGCP  در 2009:

  ده‌ها هزار زمين شناس از قريب به کل کشورها در فعاليت مشترک IUGS-UNESCO ، يعنی IGCP  که از سال 1972 آغاز بکار نموده، حضور دارند. IGCP  يک برنامه جهانی از همکاری‌های مشترک علمی ميان دانشمندان حاضر است و پروژه‌های چند شاخه علمی ای توسعه داده است که نتايج و آثار پايا بهمراه داشته اند.

  http://www.unesco.org/science/earth/doc/igcp/NewProject2009.pdf

  ليست کامل 37 پروژه فعال را می‌توانيد در آدرس زير بيابيد:

  http://www.unesco.org/science/earth/doc/igcp/Projects2009.pdf

   

  1 2 3