اخبار جديد از سال جهانى سياره زمين – IYPE
در ربع اول 2009 دو کشور ديگر (سريلانکا و آنگولا) نيز کميته بين المللى IYPE خود را تاسيس کردند و شمار کشورهاى عضو IYPE  را (همراه با کميته‌هاى منطقه‌اى شرق و جنوب شرق آسيا) به 80 رساندند.
 
سياره زمين ، ليزبون 2009 (PELE2009): اين رويداد از 20 تا 22 نوامبر در ليزبون و به ميزبانى دولت پرتقال برگزار خواهد شد و يکى از رويداد هاى جهانى مهم خواهد بود که با توجه به نتايج ارزنده‌ى سه سال IYPE (2007 تا 2009) ابتکارى براى دهه‌ى آينده در امتداد ميراث به جا مانده از IYPE آغاز خواهد شد. از کل شرکاى بين‌المللى دعوت مى‌شود تا در اجلاسى به رهبرى IYPE شرکت کرده و محصولات خود را در نمايشگاه ويژه‌ى آن به نمايش بگذارند. افزايش منابع مالى آن شروع شده و کنگره‌اى تخصصى براى آن انتخاب خواهد شد.
 
پروژه نقشه استرس جهان: خدماتى بمنظور مديريت سيستم زمين:
نقشه استرس جهان (WSM) نوعى تاليف جهانى اطلاهات بروز مناطق استرس پوسته‌ى زمين با 21750 داده‌ی استرس ثبت شده در پايگاه داده‌هاى 2008 مى‌باشد. اين پروژه، همکارى مشترکى ميان حوزه‌هاى آکادمی، صنعت و دولت با هدف تشخيص الگوى استرس و شناخت منابع استرس مى‌باشد. اين پروژه از سال 1986 بعنوان بخشى از برنامه‌ى بين‌المللى ليتوسفر (ILP) آغاز به کار کرد و از 1999 تا 2008 پروژه‌ى آکادمى علوم و علوم انسانى هيلدنبرگ شد. از سال 2009 اين پروژه بدست هلهلمز سنتر پوستدام - مرکز تحقيقات زمين شناسى آلمان سپرده شد. پروژه‌ى WSM وظيفه‌اى گروهى از وظايف انجمن بين‌المللى سايزمولوژى و فيزيک درون زمين (IASPEI) بوده و از سرويس‌هاى فدراسيون خدمات تجزيه تحليل داده‌هاى نجومى و ژئوفيزيکى (FAGS) به شمار مى‌رود که توسط کنسول بين المللى علوم (ICSU) شکل گرفت. نقشه‌ى استرس جهان تحت ميراث IYPE نيز ناميده شده است. http://www.world-stress-map.org.
براى اطلاع بيشتر از فعاليت‌هاى IYPE مراجعه کنيد بهhttp://www.yearofplanetearth.org  .